Skype Nedir?

Skype Nedir? Ne işe yarar?

Skype, Türkiye’de çok fazla kullanılmayan, fakat dünya çapında milyonlarca kullanıcının kullandığı, rakiplerine fark atacak hızlılık ve özellikleri bulunan bir anlık mesajlaşma programıdır.

Yine Amerika kaynaklı olan Skype Inc. şirketi tarafından yazılan Skype’ı bilgisayarınıza buradan indirebilirsiniz. Programı bilgisayarınıza indirip kurduktan sonra kendinize kullanıcı adı ve şifre almanız gerekiyor. Bu kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaptıktan sonra arama modülü ile; ad, soyad, e-mail adresi, bulunduğu ülke, bulunduğu şehir, kullanıcı adı vb. kriterlerle arkadaşlarınızı arayarak listenize ekleyebilirsiniz. Karşılıklı olarak birbirinizi kabul etttikten sonra birbirinizin online durumunu görebilir, birbirinize yazılı mesaj gönderebilir, görüntülü ve sesli konuşmalar yapabilirsiniz.

Buraya kadar anlattığımız özellikler hemen hemen her mesajlaşma programında standart olarak bulunan özelliklerden. Ama Skype’ın diğerlerinden ayrılan en önemli özelliği, iletişimin SSL şifreleme yöntemi ile karşı tarafa aktarılması. Bu nedenle iletişiminizin 3. şahıslar tarafından takip edilmesi oldukça zor. Türkiye’de çoğu kişinin kullanmış olduğu MSN Messenger’da maalesef bu şifreleme yöntemiyle aktarma yapılmadığı için şifre çalınması, konuşmaların 3. şahıslar tarafından görüntülenmesi gibi istenmeyen durumlar ortaya çıkabilmekte. Skype’ın ikinci bir avantajı ise görüntü ve ses aktarımlarının MSN Messenger’a göre çok daha hızlı ve net olması.

Programın marifetleri bunlarla da bitmiyor. Skype ile kontör satın alarak dünyanın her yerindeki cep telefonlarını arayarak görüşmelerinizi yapabilmeniz ve cep telefonlarına kısa mesaj gönderebilmeniz mümkün. Hatta telefon numaranısı doğrulama işlemi yaparak gönderdiğiniz mesajları ve yaptığınız aramaları kendi telefonunuzdan yapıyormuş gibi, karşı tarafta kendi telefon numaranızın görünmesini sağlayabilirsiniz. Gerek Skype’de online olan kişiler ve telefon özelliğiyle aradığınız kişiler de dahil toplam 5 kişiye kadar konferans görüşme yapabilme şansınız var.

Diğer iletişim programlarında kolay kolay bulunamayacak iki özellik, sizi Skype bağımlısı yapabilir. Bunlardan ilki SkypeIn olarak hizmet veren normal telefonlarla sizin Skype’ınızı aranıp sesli görüşme yapılabilinmesini sağlayan servis. Internete bağlı olduğunuz durumlarda bilgisayarınız aracılığıyla aramalara cevap verebilir, kontörünüz varsa Skype’ı başka bir telefon numarasına yönlendirerek aramalara bu telefondan da cevap verebilmeniz mümkün. İkinci özelliği ise Voicemail servisi. Telefon numarası alsanız da almasanız da voicemail servisini satın alarak kullanabilirsiniz. Yönlendirme yaptığınız durumlarda bir telesekreter gibi bırakılan mesajları kaydedip, istediğiniz zaman dinleyebilirsiniz.

Böyle güzel özellikleri olmasına rağmen, telefon aramaları ve telefon özellikleri bakımından Skype pahalı bir alternatif. Ama internet üzerinden sağladığı kaliteli iletişim ve bunun ücretsiz olması, internet üzerinden anlık haberleşme konusunda bizden tam puan alıyor. Telefon aramaları ile ilgili olarak diğer tanıtmış olduğumuz VoIP başlığını inceleyebilirsiniz…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: